-
Utensili per presse piegatrici Amada
-
Attrezzatura per freni a pressione Wila
-
Attrezzatura per frenatura a pressione
-
Utensili per presse piegatrici europee
-
Utensili per presse piegatrici a raggio
-
Premere il supporto per la matrice del freno
-
Strumenti speciali per il freno a pressione
-
Premere il coronamento del freno
-
Pressione di frenata
LYNCCN BCY55.88 V10 Press Brake Tooling Single V Die
| Nome del prodotto | Stampo a V singolo per pressa piegatrice LYNCCN BCY55.88 V10 | Aprendo a V. | V10 |
|---|---|---|---|
| Trattamento termico | Tempra ad induzione | Angolo | 88° |
| Massimo. Carico | 100T/M | Durezza | HRC53±2 |
| Materiale | 42CrMo | imballaggio | SCATOLA IN LEGNO |
| Larghezza | 20 mm | Altezza | 75 mm |
| Evidenziare | LYNCCN BCY55.88 V10 press brake die,single V die for press brake,press brake tooling with warranty |
||
Product Description:
A press brake die is a tool used in a press brake machine to bend sheet metal into desired angles and shapes. It consists of a punch (upper tool) and a die (lower tool), which work together to form the metal. Different die shapes enable various bending techniques like V-bending, U-bending, or hemming.
This product is a single V die, CNC Press Brake tooling, CNC Hydraulic Press Brake tool, and Hydraulic Press Brake Machine tooling.
Technical Parameters:
| Product Type | Press Brake Single V Die |
| V-opening | V10 |
| Angle | 88° |
| Width | 20mm |
| Height | 75mm |
| Material | 42CrMo |
| Length | 550mm/500mm |
| Hardness | HRC53±2 |
| Heat Treatment | Induction Hardening |
| Max. Load | 100T/M |
| Packing | Wooden Box |
Standard Segmentation:
500mm
![]()
1000mm
![]()
1100mm Segmentation
![]()
Applications:
Our hydraulic CNC press brake punches are suitable for a variety of application occasions and scenarios. They are commonly used in metalworking and fabrication industries for bending and shaping metal sheets. Our products are compatible with a range of press brake machines and are widely used in industries such as aerospace, automotive, construction, and shipbuilding.

